|
OPAKOWANIA BIODEGRADALNE WIZYTÓWKĄ ŚWIADOMEGO KONSUMENTA Anna Martusewicz, Mirosława Kentzer, Leszek Kaczorowski Orle 2004 Opakowania towaru
- zysk producenta -
po prawdzie strata klienta
Często efektowne opakowanie
- Ziemi - degradowanie
Blaski i cienie
- opakowania się nie je - czy
naprawdę wiesz czego chcesz ???
Spis treści
Scenariusz Rady Pedagogicznej
Temat: Opakowania biodegradalne - wizytówką świadomego konsumenta.
Ochrona środowiska będzie nieskuteczna jeżeli niewiele osób będzie zdawało sobie sprawę z zagrożeń związanych ze wzrostem ilości odpadów. Należy zatem przekonać jak najwięcej ludzi - konsumentów do konkretnych działań na rzecz środowiska.
Cele ogólne:
- Kształtowanie świadomości proekologicznej - ochrona środowiska poprzez propagowanie opakowań biodegradalnych.
- Uświadomienie znaczenia wspólnych działań na rzecz przyrody.
Cele szczegółowe:
- Poznanie zasad selektywnej zbiórki odpadów i sposobów wtórnego ich zagospodarowania.
- Wskazanie dla społeczności lokalnej znaczenia szerokiego stosowania opakowań biodegradalnych.
- Kształtowanie umiejętności przekonywania uczniów do działań na rzecz środowiska w najbliższym ich otoczeniu.
- Uświadomienie znaczenia pracy zespołowej.
Metody pracy:
- Wykład, dyskusja, praca w grupach, analiza SWOT, prezentacja.
Środki dydaktyczne:
- Dane statystyczne pochodzące z Komunalnego Związku Gmin "Dolina Redy i Chylonki", plansze, tabele, opakowania z tworzyw sztucznych, arkusze szarego papieru, markery.
Czas realizacji: 60 min.
PRZEBIEG SPOTKANIA
FAZA WSTĘPNA:
W fazie wstępnej nauczyciel prowadzący spotkanie zapozna Radę Pedagogiczną z danymi dotyczącymi stanu środowiska w Gdyni, przedstawi analizę gospodarki odpadami dokonanej na podstawie danych Komunalnego Związku Gmin oraz zapozna grupę z założeniami Projektu, który będzie realizowany w szkole. Nad prawidłowym przebiegiem projektu będą czuwać nauczyciele - koordynatorzy.
FAZA REALIZACYJNA:
Dyskusja, w trakcie której nauczyciele przedstawią swoje spostrzeżenia dotyczące podanych wcześniej informacji oraz form realizacji projektu na terenie szkoły.
ANALIZA SWOT:
Nauczyciel prowadzący dzieli grupę na cztery mniejsze grupy, których zadaniem jest dokonać analizy SWOT, która polega na opisaniu czterech stron (aspektów) każdej grupy.
- Silne strony - np. jesteśmy grupą umiejącą myśleć konstruktywnie.
- Słabe strony - np. mamy zbyt mało czasu na realizacje zadań.
- Szanse - np. zyskujemy wiedzę i akceptację uczniów realizując wspólnie z nimi projekt.
- Zagrożenia - np. trudności, które mogą zniechęcić do dalszych działań.
Czas na wykonanie zadania: 10 minut.
PREZENTACJA:
Jedna osoba z grupy prezentuje na podstawie sporządzonej planszy charakterystykę grupy, w myśl której nauczyciele pracujący w tej grupie określają zadanie, które chcą realizować w projekcie.
FAZA KOŃCOWA:
Nauczyciele dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat projektu, zgłaszając swój bezpośredni udział w zadaniach.
Opracował: mgr Leszek Kaczorowski
|