|
OPAKOWANIA BIODEGRADALNE WIZYTÓWKĄ ŚWIADOMEGO KONSUMENTA Anna Martusewicz, Mirosława Kentzer, Leszek Kaczorowski Orle 2004 Opakowania towaru
- zysk producenta -
po prawdzie strata klienta
Często efektowne opakowanie
- Ziemi - degradowanie
Blaski i cienie
- opakowania się nie je - czy
naprawdę wiesz czego chcesz ???
Spis treści
Scenariusz spotkania z rodzicami.
Wstęp:
Scenariusz przygotowany został dla wychowawców kl. I gimnazjum na pierwsze spotkanie z rodzicami (wrzesień 2004).
Cele:
- Przybliżenie rodzicom zagadnień związanych z gromadzeniem i przetwarzaniem zużytych opakowań - odpadów w naszym rejonie. (edukacja proekologiczna)
- Zapoznanie rodziców z założeniami i celami projektu "Opakowania biodegradalne wizytówką świadomego konsumenta" - dlaczego warto realizować tego typu akcje?
- Szukanie pomocy - wsparcia ze strony rodziców przy realizacji projektu.
Metody i formy:
- Praca w grupach - integracja grupy.
- Wykład.
- Rozmowa
Środki dydaktyczne:
7 kartek (format A2) , 7 markerów - pisaków, 20 małych naklejek, przykłady opakowań (szkło, papier, plastik), ksero projektu.
Czas: 45 minut.
Przebieg:
I Zabawa integracyjno - zadaniowa : (czas ok. 18min)
Rodzice podzieleni na zespoły 4 - 5 osobowe - siedzący dookoła ławki - zsuniętych dwóch ławek - na ławce przybory: kartka papieru - 1 marker, 2 naklejki.
1. Zadanie: - na połowie kartki narysować uśmiechnięte słoneczko, w stronę słoneczka, od siebie skierować promień, nad promieniem zapisując swoje imię.
- przy bliższym końcu promienia narysować stan swojego ducha - nastrój w którym jestem.
- pod spodem swoją pasję - hobby - ulubione zajęcie.
Z każdej grupy jedna osoba zawiesza kartkę na tablicy (naklejki) i omawia wykonanie zadania.
2. Zadanie - Każda grupa otrzymuje pytanie na które ma udzielić odpowiedzi na kartce.
Każda grupa otrzymuje inne zadanie:
- Co jest dla ciebie najważniejsze w życiu - udziel 3 krótkich odpowiedzi.
- Czego oczekujesz od szkoły w stosunku do twojego dziecka - udziel 3 krótkich odpowiedzi.
- Co rozumiesz przez edukację ekologiczną - napisz w maksymalnie 10 słowach.
- Co stanowi o atrakcyjności rejonu w którym mieszkasz - udziel 3 krótkich odpowiedzi.
- Określ trzy opakowania po zużytym towarze, których twoim zdaniem najwięcej zalega na składowiskach odpadów.
- Czym kierujesz się przy zakupie towaru w sklepie - podaj pięć krótkich odpowiedzi.
- Podaj trzy cechy charakteru które twoim zdaniem powinny być wzmacniane - kształtowane poprzez działania edukacyjno - wychowawcze na poziomie gimnazjum.
Przedstawiciel grupy zawiesza kartkę, odczytuje pytanie zadane jego grupie i omawia odpowiedz. Nauczyciel nie komentuje na tym etapie przytoczonych odpowiedzi, dba aby zadania były wykonane zgodnie z instrukcją, obserwuje - zapamiętuje - może dyskretnie notować
(spostrzeżenia wykorzysta w wykładzie, rozmowie).
II Wykład - Temat "Gromadzenie i przetwarzanie odpadów - opakowań"
Rozwinięcia w oparciu o pakiet "Bryza" - oraz zgromadzoną wiedzę dotyczyć będą w szczegółach odpowiedzi na pytania (czas ok. 10 min):
- Co to są odpady, jak się je dzieli, jak składuje, przetwarza i unieszkodliwia w naszym rejonie.
- Jakie zagrożenia niesie za sobą niekontrolowany wywóz śmieci.
- Jakie problemy związane są z wytwarzaniem "gór" odpadów.
- Opakowania przyjazne środowisku i stanowiące zagrożenie.
- Przykłady - dobre rady.
III Zapoznanie rodziców z założeniami i celami projektu "Opakowania biodegradalne wizytówką świadomego konsumenta" - dlaczego warto realizować tego typu akcje? - krótko - rzeczowo (dlaczego, kto, kiedy)
Jakie cele, zadania projekt realizuje, co daje, argumenty na tak - że warto, zachęcenie do współpracy i pomocy przy realizacji projektu. (czas ok. 10 min) - Pytania rodziców.
IV Wspólna rozmowa - wymiana zdań, argumentowanie (czas ok. 5 - 7 min).
V Podziękowanie i ponowne słowa zachęty do propagowania idei: "Opakowania biodegradalne wizytówką świadomego konsumenta"
Opracowanie: mgr A. Martusewicz, mgr inż. M. Kentzer, mgr L. Kaczorowski
|