@

[oferta]
[szkolenia]
[kursy internetowe]
[doradztwo i ekspertyzy]
[edukacja ekologiczna]
[o firmie]
[publikacje]
[referencje]
[galeria]
[kontakt]
[linki]


   
           
 
 

Podstawy komunikacji międzyludzkiej w szkole

Radzę sobie z emocjami własnymi i moich uczniów

Praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych

Kurs kierowników wycieczek szkolnych

Skuteczne pozyskiwanie środków na poszerzanie oferty placówek oświatowych

 
 

 
  Napisz do nas..

Zadaj pytanie..

Chcę dostawać informacje na temat nowości na stronie oraz aktualnej oferty na adres:

 
 
   
   

 Educator > Publikacje

   
     

OPAKOWANIA BIODEGRADALNE WIZYTÓWKĄ ŚWIADOMEGO KONSUMENTA

Anna Martusewicz, Mirosława Kentzer, Leszek Kaczorowski

Orle 2004

Opakowania towaru
- zysk producenta -
po prawdzie strata klienta
Często efektowne opakowanie
- Ziemi - degradowanie
Blaski i cienie
- opakowania się nie je - czy
naprawdę wiesz czego chcesz ???

Spis treści

Scenariusz lekcji - przykładowe formy realizacji.

Temat: Jak ograniczyć zaśmiecanie środowiska butelkami typu PET

Poziom:
Gimnazjum

Przedmiot:
biologia, godzina wychowawcza

Cele edukacyjne: kształcenie zachowań ukierunkowanych na ochronę środowiska przyrodniczego.

Treści: działanie człowieka w środowisku naturalnym i ich konsekwencje. Świadome zakupy.

Cele zajęć:
Uczeń:

  • Wyjaśnia pojęcia segregacji odpadów, jest przekonany, że ilość opakowań typu PET w środowisku zależy w dużym stopniu od nas.
  • Ma świadomość, że ograniczenie zakupu napojów w butelkach PET spowoduje mniejsza podaż a tym samym zmniejszenie zaśmiecenia nimi środowiska.
  • Kupując napoje świadomie wybiera opakowania (np. szklane)
  • Wykazuje znaczenie recyklingu opakowań typu PET
  • Ma świadomość, że opakowania PET praktycznie nie rozkładają się w środowisku.

Metody i Techniki:
pokaz:
nauczanie przez współpracę-praca w grupach, burza mózgów.

Środki:
pojemnik z odpadami (butelki szklane i typu PET, słoiki, gazety, stare zeszyty, opakowania po kosmetykach, puszki aluminiowe opakowania po soczkach siatki plastikowe jednorazowe, opakowania plastikowe po środkach czyszczących).
Karteczki z napisami: szkło tworzywa sztuczne, papier metale, inne.
Arkusz szarego papieru

Przebieg zajęć:
Wcześniej należy uczniom zaproponować, żeby przez 7 dni obserwowali i zapisywali jakie odpady trafiają do domowego kosza na śmieci.
Po wejściu do klasy postaw na swoim biurku wypełnioną napojem butelkę typu PET oraz butelkę szklaną z napojem "Kubuś"
Zajęcia rozpoczynamy od pokazania uczniom pojemnika ze zgromadzonymi w nim rożnymi odpadami. Poleć uczniom, żeby dokonali porównania odpadów znajdujących się w pojemniku i zapisanych w zeszycie.
Na pewno stwierdzą, że podobne odpady występują w domowym koszu na śmieci. Zapytaj, co się z nimi dzieje? Odpowiedzi zapisz na tablicy (między innymi trafiają do śmietników przy blokach a stamtąd na wysypisko).Czy wszystkie odpady muszą trafić na wysypisko? Co zrobić aby zmniejszyć ilość odpadów na wysypisku?
Co zrobić, żeby niektórych z nich w ogóle nie było a przede wszystkim opakowań typu PET.

Podziel klasę na zespoły. Wyjaśnij że zadaniem uczniów będzie podzielenie wymienionych przed lekcją w notatkach odpadów na grupy.
Rozdaj przewodniczącym zespołów kartki, na których uczniowie powinni wpisać odpady które ich zdaniem powinny znaleźć się razem. (Na wykonanie zadania przeznacz około 10 minut).
Przygotowane kartki przez uczniów wymieniających te same śmieci, przyklej na poszczególne arkusze szarego papieru, wyjaśniając uczniom, że właśnie dokonali segregacji odpadów.
Zapytaj dlaczego warto segregować odpady i których mogło by w ogóle nie być gdybyśmy dokonywali świadomego wyboru opakowań.
W jaki sposób możemy przyczynić się do zmiany typu opakowań np.: butelek PET.
Poleć uczniom zdefiniowanie pojęcia surowce wtórne, najciekawszą propozycję zapisz na tablicy. Wyjaśnij, że powtórne wykorzystanie odpadów to recykling.
Zwróć uwagę na butelkę typu PET, wyjaśnij że rozkład tego opakowania trwa w środowisku 500 lat.
Wyjaśnij że 12% wszystkich odpadów to plastiki, torebki, reklamówki, opakowania na kosmetyki, części komputerowe, dyskietki, zabawki, naczynia itp.
Butelki typu PET są przyjmowane przez niektóre firmy wywozowe do powtórnego przetworzenia. Z tego samego tworzywa produkuje się tkaninę polar.
Do radykalnego zmniejszenia opakowań typu PET, możemy przyczynić się poprzez wybór opakowań szklanych a wiec rygorystyczne nie nabywanie napojów nalewanych w butelki PET również dobrym rozwiązaniem jest kupowanie napojów w butelkach zwrotnych.
Niestety niewiele jest pojemników na surowce wtórne, dlatego bardzo dużo tych opakowań trafia na wysypisko odpadów. Nie odkręcone zajmują bardzo dużo miejsca co jest dodatkowym problemem. Naszym zadaniem jest uświadomienie uczniom, że butelki typu PET powinny być sortowane i przeznaczone do powtórnego przetworzenia, że nie powinno ich ciągle przybywać. Zwróć uwagę, że nie zakupywanie napojów w butelkach typu PET zmusi producentów do zmiany opakowań na przyjazna dla środowiska. Żeby to osiągnąć musimy świadomie wybierać produkty pakowane w materiały przyjazne dla środowiska np.: szklane, które można ponownie użyć.

Zajęcia zakończ przypominając o dokonywaniu świadomych zakupów, recyklingu i segregacji odpadów.