|
NIE ZASYPIĄ NAS ŚMIECI, BO SEGREGUJĄ JE DZIECI
Ilona Biłek-Landowska, Lidia Dolata, Joanna Iszczek, Elżbieta Marczak, Anna Ryta Gdynia 2004 Opracowano na podstawie Pakietu Edukacyjnego BRYZA - Jak ochronić Środowisko
PIĘKNO TEJ ZIEMI SKŁANIA MNIE DO WOŁANIA O JEJ ZACHOWANIE DLA PRZYSZŁYCH POKOLEŃ. JEŚLI KOCHACIE TĘ ZIEMIĘ, NIECH TO WOŁANIE NIE POZOSTANIE BEZ ODPOWIEDZI.
Jan Paweł II
Spis treści
SCENARIUSZE LEKCJI
PRZYRODA KL. IV - VI
Temat lekcji: POZNAJEMY RODZAJE ODPADÓW.
Cel główny: Poznajemy rodzaje odpadów
Cel szczegółowy:
poznawczy:
- Uczeń zna rodzaje odpadów.
- Uczeń zna sposoby składowania odpadów.
- Uczeń zna czas rozkładu poszczególnych rodzajów odpadów oraz różny stopień ich szkodliwości dla otoczenia.
- Uczeń wie, które odpady można wykorzystać powtórnie.
- Uczeń wie gdzie znajdują się pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów.
kształcący:
- Uczeń potrafi segregować odpady.
- Uczeń umie przekonać inne osoby (rodzinę) do segregacji.
wychowawczy:
- Uczeń systematycznie stara się segregować odpady.
- Uczeń dostrzega korzyści z powtórnego zagospodarowania odpadów.
Metody:
- oparte na słowie - pogadanka z elementami pokazu, "burza mózgów", praktyczne działanie
Formy pracy:
Środki dydaktyczne:
- Pakiet Edukacyjny "Bryza"
- inne materiały dotyczące gospodarką odpadami
- karta pracy
- duży arkusz papieru
- kartony
- pisaki
- klej
- odpady powstałe w czasie pracy uczniów w szkole (zbierane w klasie w ustalonym wcześniej okresie czasu).
Czas:
1 godzina lekcyjna
Przebieg zajęć
Faza przygotowawcza:
- Nauczyciel przedstawia składowisko odpadów jako miejsce gdzie trafiają odpady wytwarzane przez mieszkańców i problemy związane ze składowaniem.
- Nauczyciel dzieli uczniów na 5 grup.
Faza realizacyjna:
- Praca w zespołach wg karty pracy.
Faza podsumowująca:
- Sprawozdawcy przedstawiają wyniki pracy grupy
- Zapisy na dużym arkuszu papieru tworzą plakat
- W oznaczonych kartonach znajdują się posegregowane odpady
- Zawieszenie plakatu w widocznym miejscu, dostępnym dla wszystkich uczniów.
- Praca domowa : uczniowie sprawdzą czy znajdują się, w najbliżej okolicy ich domów, pojemniki na selektywną zbiórkę odpadów.
Ściągnij karty pracy - format otwarty RTF - 38kB
PRZYRODA, GODZINA WYCHOWAWCZA KL. IV - VI
Temat lekcji: SEGREGUJEMY ODPADY-ZAJĘCIA W TERENIE.
Cel główny: Umiejętność segregowania odpadów.
Cel szczegółowy:
poznawczy:
- Uczeń zna rodzaje odpadów.
- Uczeń zna czas rozkładu poszczególnych rodzajów odpadów.
- Uczeń wie, które odpady można wykorzystać powtórnie.
- Uczeń rozumie konieczność odpowiedniego składowania odpadów.
- Uczeń wie, gdzie znajdują się pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów.
kształcący:
- Uczeń potrafi segregować odpady.
- Uczeń umie przekonać inne osoby (rodzinę, sąsiadów, przyjaciół) do segregacji odpadów.
wychowawczy:
- Uczeń systematycznie stara się segregować odpady.
- Uczeń dostrzega korzyści powtórnego zagospodarowania odpadów.
- Uczeń swoją postawą daje przykład innym.
Metody:
- słowna: pogadanka
- obserwacyjna
Forma pracy:
Środki dydaktyczne:
- Pakiet "Bryza - jak chronić środowisko".
- Mapa topograficzna dzielnicy, w której mieszkają uczniowie i znajduje się szkoła.
- Odpady zgromadzone przez uczniów.
- kolorowe kredki, flamastry.
Czas:
2 godz. lekcyjne
Przebieg zajęć
Faza przygotowawcza:
- Sprawo organizacyjno-porządkowe.
- Przypomnienie rodzajów odpadów.
- Podkreślenie konieczności segregacji odpadów.
- Sprawdzenie zadania domowego polegającego na zlokalizowaniu pojemników do selektywnej zbiórki odpadów.
Faza realizacyjna:
- Nauczyciel dzieli klasę na grupy.
- Każda grupa otrzymuje mapę topograficzną terenu wokół szkoły.
- Uczniowie zaznaczają na mapie miejsca, w których zlokalizowali do selektywnej zbiórki odpadów.
- Grupy porównują mapy.
- Wybór pojemników, do których wyrzucone zostaną odpady zebrane przez uczniów.
- Wyjście w teren.
- Wyrzucenie odpadów do odpowiednich pojemników.
- Powrót do szkoły.
Faza podsumowująca:
- Podkreślenie konieczności segregacji odpadów.
- Korzyści płynące z segregacji odpadów i ponownego ich wykorzystania.
Temat: Projektujemy torby na zakupy
Cele: jak w projekcie
UWAGA!!! TORBY PŁÓCIENNE ZAKUPIONE ZOSTANĄ PRZEZ SZKOŁĘ Z PIENIĘDZY ZGROMADZONYCH PRZEZ UCZNIÓW ZE SPRZEDAŻY WŁASNORĘCZNIE WYKONANYCH PRAC (OZDOBY CHOINKOWE, STROIKI ŚWIĄTECZNE ITP.)
Metody i formy pracy: pogadanka, burza mózgów, dyskusja.
Pomoce dydaktyczne: pisaki wodoodporne do malowania na płótnie, torby płócienne, torby foliowe
Przebieg lekcji pierwszej:
Faza wprowadzająca:
- Jak zapakowane są artykuły w sklepach?
- W co pakujemy zakupy?
- Co dzieje się z foliowymi torbami po powrocie do domu?
- Czy moglibyśmy zrezygnować z toreb foliowych?
Faza realizacyjna:
- Czym zastąpić foliową torbę?
- Jakie płyną z tego korzyści?
- Kto używa torby foliowej idąc na zakupy?
- Kto używa torby płóciennej idąc na zakupy?
- Dlaczego tak chętnie używamy toreb foliowych?
- Co dalej dzieje się z torbą foliową?
- Dlaczego warto używać torby płóciennej?
Następnie uczniowie układają hasła, które zachęcą klientów sklepów do używania toreb z płótna.
Wybieramy najlepsze z nich.
Rysujemy na torbach logo szkoły i piszemy wybrane hasło.
Faza podsumowująca:
- Uczniowie podsumowują jakie korzyści płyną z używania toreb z płótna.
- Uczniowie przedstawiają jakich argumentów użyją, aby przekonać osoby dorosłe do używania toreb płóciennych.
Temat: Z płóciennymi torbami wyruszamy na zakupy.
Cele: jak w programie
Metody i formy pracy: praca w grupach.
Pomoce dydaktyczne: torby płócienne z hasłami napisanymi przez uczniów, torby foliowe.
Przebieg lekcji drugiej:
Faza wprowadzająca:
- Przypominamy jak będziemy przekonywać klientów wybranego sklepu do używania toreb płóciennych.
Faza realizacyjna:
- Wyruszamy do sklepu.
- Pytamy klientów czy wiedzą , że torba w którą zapakowali swoje zakupy nigdy się nie rozłoży.
- Zachęcamy klientów do używania toreb z płótna.
- Dla zachęty wręczamy wybranym klientom torbę płócienną, na której napisaliśmy wybrane hasła.
- Po rozdaniu wszystkich toreb wracamy do szkoły.
Faza podsumowująca:
Zastanawiamy się z uczniami czy udało nam się przekonać klientów do używania toreb na zakupy z płótna. Będziemy obserwowali czy "nasze torby" są wykorzystywane na zakupy.
NAUCZANIE ZINTEGROWANE KL. I - III
Temat: Dobre rady na odpady
Cel główny: poznajemy rodzaje odpadów
Cel szczegółowy:
poznawczy:
- Uczeń zna rodzaje odpadów.
- Uczeń wie, które odpady można wykorzystać powtórnie.
kształcący:
- Uczeń potrafi segregować odpady.
- Uczeń umie przekonać inne osoby (rodzinę) do segregacji.
wychowawczy:
- Uczeń systematycznie stara się segregować odpady.
- Stosuje opakowania wielokrotnego użytku.
- Dostrzega korzyści z powtórnego zagospodarowania odpadów.
- Uświadamia sobie potrzebę ograniczenia ilości śmieci.
Metody:
- oparte na słowie - pogadanka
- praktyczne działanie
Forma pracy:
Czas:
Środki dydaktyczne:
- pudło zawierające śmieci
- gumowe rękawice ochronne.
Przebieg zajęć:
- Na środku sali nauczycielka stawia pudło wypełnione odpadami (bez odpadów organicznych). Są to zsypane śmieci z klasowego kosza z całego tygodnia. Uczniowie zaglądają do środka i nazywają odpady.
- Wyodrębnianie podzbiorów odpadów i umieszczenie ich w oddzielnych kartonach (praca w rękawiczkach).
- Uzupełnienie brakujących podzbiorów odpadami przyniesionymi przez nauczyciela.
- Nazwanie poszczególnych grup odpadów i opisanie kartonów (makulatura, szkło, plastik, odpady niebezpieczne, aluminium).
- Uświadomienie szkodliwości odpadów dla przyrody - czas rozkładu wybranych odpadów.
- Sposoby na zmniejszenie ilości odpadów - burza mózgów
- opakowania wielokrotnego użytku,
- segregacja odpadów,
- odkręcanie butelek plastikowych,
- powtórne zagospodarowanie odpadów
- Podsumowanie lekcji
- segregacja odpadów w domu, wrzucanie ich do specjalnych pojemników,
- unikanie opakowań foliowych,
- zastąpienie plastikowych reklamówek torbą wielokrotnego użytku.
Temat: Robimy własny papier ekologiczny
Cel główny: Powtórne wykorzystanie makulatury do produkcji papieru.
Cel szczegółowy:
Uczeń:
- zna cykl produkcyjny papieru.
- posługuje się prostymi narzędziami
- zna znaczenie słowa "recykling"
- uświadamia sobie korzyści z powtórnego zagospodarowania odpadów.
Metody
Forma pracy
Środki dydaktyczne:
- plansza z cyklem produkcyjnym papieru z makulatury
- drewniana rama z rozpiętą na niej siatką o drobnych oczkach
- makulatura
- wiadro
- mikser
- łyżka
- tektura
- gąbka
- wałek do ciasta
- zasuszone kwiaty
- napis RECYKLING.
Przebieg zajęć:
- Wprowadzenie nowego pojęcia.
- Rozwiązywanie krzyżówki, której hasłem jest słowo recykling.
- W oparciu o planszę z cyklem produkcyjnym papieru z makulatury zaznajomienie uczniów z tokiem pracy.
- Wyrób papieru
- Podział klasy na grupy.
- Nagromadzoną wcześniej makulaturę uczniowie drą na jak najmniejsze kawałki.
- Wkładają ją do wiaderka z wodą i czekają aż rozmięknie.
- Rozdrabniają masę papierową mikserem i dolewają wody, aby osiągnęła konsystencję gęstej papki.
- Papkę wylewają na rozpiętą na ramie siatkę pokrywając ją cienką warstwą włókien papierowych.
- Ramę przyciskają kawałkiem tektury i odwracają. Potem delikatnie naciskając gąbką powierzchnię siatki przenoszą włókna papieru na tekturę. Później zdejmują sito.
- Każda grupa ozdabia swój papier:
- kapnie trochę farby,
- położy zasuszone kwiatki,
- położy kolorowe niteczki,
- posypie brokatem.
Całość pokryje drugim kawałkiem tektury i za pomocą wałka wyciśnie z niego nadmiar wody. Tak wytworzony papier zostanie do wyschnięcia na rozłożonych kawałkach gazety.
- Podsumowanie
- Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela określają korzyści wynikające z zagospodarowania odpadów.
- Oceniają efekty swojej pracy i fakt powstawania nowego ze starego, co nazywamy RECYKLINGIEM.
- Przeznaczenie wyprodukowanego papieru na zaproszenia na inscenizację z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi.
Temat: Inscenizacja z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI.
Cel główny: kształtowanie zachowań ukierunkowanych na ochronę środowiska
Cel szczegółowy:
- Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska lokalnego w kontekście gospodarowania odpadami komunalnymi
- Uświadomienie konieczności selektywnej zbiorki surowców wtórnych
- Rozumienie i wskazanie różnic miedzy wysypiskiem a składowiskiem
- Wskazanie szkodliwego wpływu wysypisk na środowisko
Ściągnij tekst inscenizacji PROBLEMY LEŚNEGO SKRZATA - format otwarty RTF - 55kB
Wykorzystano:
J. I. Sztaudynger "Nie trzeba w lesie kląć"
I. Sikirycki "Sznurek Jurka"
W Chotomska Motyl"
Ł. Krynicki "Ekoświat" nr 2/2002
A. Lipka "Kolorowe motyle"
J. Kasperkowiak "Mali strażnicy przyrody"
Podręcznik do klasy II "Wesoła szkoła"
Każdy kwiat to mały świat słowa A. Markowa muzyka R. Panek
|