|
Projekt edukacji ekologicznej Halina Barańska, Lucyna Płuciennik, Ewa Szpakowska Gdynia 2003/2004 Dzisiaj śmieci to przeżytek, każdy kosz ma swój użytek, więc do kosza wyrzucamy: puszki, torby i złom cały
Spis treści
SCENARIUSZ SPOTKANIA Z RODZICAMI
TEMAT: "Gdzie z tym śmieciem?" czyli segregacja odpadów jako jedna z form ochrony środowiska naturalnego
Miejsce: Organizacyjne spotkanie z rodzicami (na terenie szkoły)
Cel główny: Kształtowanie postaw proekologicznych w społecznościach lokalnych
Cele szczegółowe:
- Promocja zapobiegania nadmiernemu wytwarzaniu odpadów w domu
- Rozpoznawanie rodzajów odpadów i sposoby ich segregowania
- Zapoznanie z pojęciem "recyklingu"
- Podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska.
- Pozyskanie poparcia rodziców dla realizowanych przez przedszkole i szkołę projektów ekologicznych
Materiały: Tekst inscenizacji pt. "Tarapaty Króla Surowca Wtórnego" (opracowane na podstawie inscenizacji pt. "W królestwie Surowca Wtórnego" autor Anna Dykas), piosenka pt. "Świat woła o pomoc". Tekturowe pojemniki na odpady, puszki, butelki, słoiki, kartki papieru, kartony, butelki plastikowe, ogryzki od jabłek, skórki po bananach, szary papier, mazaki.
PRZEBIEG SPOTKANIA
1. Wprowadzenie:
- Przedstawienie inscenizacji pt. "Tarapaty Króla Surowca Wtórnego" przygotowanego przez uczniów danej klasy (dzieci zaproszonych rodziców)
- Rozdanie kartek z tekstem piosenki pt. "Świat woła o pomoc"
- Wspólne śpiewanie piosenki z podkładem muzycznym (kaseta magnetofonowa do podręcznika szkolnego "Już w szkole")
2. Rozmowa z rodzicami na temat: Jak wygląda segregacja odpadów w ich domu, jakie są z tym problemy i jak można je rozwiązać.
3. Efektywne rozwiązanie problemu przez rodziców-segregowanie przyniesionych przez dzieci odpadów do odpowiednich pojemników z napisem szkło, plastik, papier, aluminium, odpadki organiczne. Sprawdzenie przez uczniów poprawności wykonania tego zadania.
4. Zaprezentowanie celów i form realizacji projektów ekologicznych wdrażanych w przedszkolu i szkole
5. Zaproszenie rodziców do współpracy i włączenia się w akcje zbierania makulatury, plastikowych nakrętek i baterii na terenie przedszkola lub szkoły.
6. Podsumowanie - układanie i zapisywanie haseł oraz wykonanie plakatu propagującego segregację odpadów (praca w grupach-uczeń i jego rodzice)
7. Zakończenie spotkania - prezentacja wykonanych prac i propozycja umieszczenia ich w domu.
Ściągnij tekst inscenizacji - format otwarty RTF - 946kB
|