|
Projekt edukacji ekologicznej Halina Barańska, Lucyna Płuciennik, Ewa Szpakowska Gdynia 2003/2004 Dzisiaj śmieci to przeżytek, każdy kosz ma swój użytek, więc do kosza wyrzucamy: puszki, torby i złom cały
Spis treści
SCENARIUSZ SPOTKANIA Z RADĄ PEDAGOGICZNĄ
Temat: Co możemy zrobić aby zmniejszyć ilość odpadów w środowisku?
Cel główny: Ukazanie zagrożeń dla środowiska wynikających z rosnącej ilości odpadów. Wzbudzanie poczucia odpowiedzialności za środowisko.
Cele szczegółowe:
Nauczyciel:
- Zna zasady segregacji
- Uzasadnia zalety składowiska w porównaniu z wysypiskiem dzikim.
- Rozumie potrzebę aktywności społeczeństwa w segregacji odpadów.
- Wykorzystuje zdobytą wiedzę w pracy z dziećmi.
- Aktywnie uczestniczy w akcjach organizowanych na terenie przedszkola lub szkoły np. zbiórka makulatury.
Założenia:
Nauczyciel:
- Rozumie wpływ człowieka na przyrodę.
- Stosuje selektywną zbiórkę odpadów komunalnych.
Czas trwania: 60 min.
Miejsce realizacji: Szkoła podstawowa, Przedszkole
Współpracownicy:
- Nauczyciele różnych przedmiotów
- Dyrektor szkoły
- Nauczyciele przedszkola
- Dyrektor przedszkola
Sprzymierzeńcy: Komunalny Związek Gmin "Dolina Redy i Chylonki"
Forma prezentacji:
- Drama - "Nasza planeta"
- Prelekcja
- Ankieta
- Ćwiczenia praktyczne - segregowanie odpadów
PRZEBIEG SPOTKANIA
1. Przeprowadzenie ankiety
2. Wprowadzenie:
Drama - 4 dzieci tworzy koło, śpiewają piosenkę o pięknie naszej planety. Dwie osoby w tym czasie wysypują na nich różne odpady. Wyciągnięcie wniosku.
3. Rozwinięcie tematu - prelekcja na temat wzrastającej liczby odpadów komunalnych ich gromadzenia, przetwarzania, wynikających z tego zagrożeń (Szadółki, Łężyca)
Uzasadnienie zalet składowiska uporządkowanego w porównaniu z wysypiskiem dzikim.
Zwrócenie uwagi na czynniki szkodliwe powstałe podczas składowania odpadów.
4. Praca w grupach - segregowanie odpadów
Niebieski worek - szkło
Czerwony worek - plastik
Biały worek - makulatura
Żółta tacka - odpady organiczne
Kartonowa tacka - odpady niebezpieczne
5. Analiza przeprowadzonego ćwiczenia - sprawdzenie poprawności wykonanego ćwiczenia (prezentacja grup)
Szkło - butelki, słoiki oraz inne pojemniki szklane bez nakrętek
NIE - żarówki, świetlówki
Plastik - butelki po napojach, olejach, kosmetykach, środkach chemii gospodarczej
Makulatura - gazety, książki, ulotki, tektura, pudełka, papierowe torby, kartony po sokach i napojach.
NIE - zatłuszczone papiery, pergamin, kalka, reklamówki - plastikowe siatki.
Odpady organiczne - gałęzie, liście, trawa, produkty spożywcze.
Odpady niebezpieczne - baterie, lekarstwa, farby, chemikalia, żarówki, świetlówki.
6. Podsumowanie przeprowadzonej ankiety.
7. Zachęcenie do włączenia się w akcję zbiórki odpadów komunalnych organizowanych w szkole i przedszkolu.
Ściągnij ankietę - format otwarty RTF - 5kB
|