@

[oferta]
[szkolenia]
[kursy internetowe]
[doradztwo i ekspertyzy]
[edukacja ekologiczna]
[o firmie]
[publikacje]
[referencje]
[galeria]
[kontakt]
[linki]


   
           
 
 

Podstawy komunikacji międzyludzkiej w szkole

Radzę sobie z emocjami własnymi i moich uczniów

Praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych

Kurs kierowników wycieczek szkolnych

Skuteczne pozyskiwanie środków na poszerzanie oferty placówek oświatowych

 
 

 
  Napisz do nas..

Zadaj pytanie..

Chcę dostawać informacje na temat nowości na stronie oraz aktualnej oferty na adres:

 
 
   
   

 Educator > Publikacje

   
     

Projekt edukacji ekologicznej

Halina Barańska, Lucyna Płuciennik, Ewa Szpakowska

Gdynia 2003/2004

Dzisiaj śmieci to przeżytek, każdy kosz ma swój użytek,
więc do kosza wyrzucamy: puszki, torby i złom cały

Spis treści

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE "O" - dzieci 6-letnie

Temat: "O porządkach , które nie chciały zrobić się same&

Cel główny: Kształtowanie zachowań proekologicznych ukierunkowanych na ochronę środowiska.

Cele szczegółowe:

  1. 1. cel poznawczy - dz. poznało opakowania artykułów spożywczych wykonane z różnych materiałów (szklane, plastikowe, papierowe)
    - dz. zna zasady segregacji śmieci.
  2. 2. cel kształcący - dz. potrafi samodzielnie segregować odpady
  3. 3. cel wychowawczy - dz. dba o porządek na półkach indywidualnych w sali i w szatni, a także w kącikach zabaw.

Materiały:
Pudełka w kolorze białym, niebieskim, czerwonym do segregacji śmieci, różnego rodzaju odpady (butelki plastikowe, szklane, kartoniki po napojach), akcesoria do inscenizacji dla dzieci-aktorów, tekst inscenizacji pt. "O porządkach, które nie chciały zrobić się same" (opracowane na podstawie inscenizacji pt. "O porządkach, które zrobiły się same" autor Elżbieta Zecheuter-Spławińska)

Metoda:
Inscenizacja (połączona z działaniem - segregowanie)

Czas realizacji:
1 godz. - przygotowanie strojów do inscenizacji dla dzieci z udziałem rodziców.
15- 20 min.- występ

Miejsce:
Przedszkole - sala zabaw grupy "0"

Wprowadzenie
Przygotowanie scenografii z udziałem dzieci - zgromadzenie opakowań po napojach i artykułach spożywczych (znajdujących się w sali i szatni na półkach indywidualnych dzieci) i rozłożenie ich na widowni. Ustawienie kolorowych pojemników rogu sali.

Przebieg:

  1. Zaprezentowanie kolegom z młodszych grup inscenizacji p.t. "O porządkach, które nie chciały zrobić się same"
  2. Śpiewanie piosenki na melodię "W naszym ogródeczku" z nowym tekstem.
  3. Zaproponowanie dzieciom oglądającym inscenizację porządkowania półek w salach i szatni z uwzględnieniem segregacji.
  4. Rozmowa z dziećmi na temat wykorzystania posegregowanych odpadów.

  word_ico Ściągnij tekst inscenizacji - format otwarty RTF - 8kB