@

[oferta]
[szkolenia]
[kursy internetowe]
[doradztwo i ekspertyzy]
[edukacja ekologiczna]
[o firmie]
[publikacje]
[referencje]
[galeria]
[kontakt]
[linki]


   
           
 
 

Podstawy komunikacji międzyludzkiej w szkole

Radzę sobie z emocjami własnymi i moich uczniów

Praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych

Kurs kierowników wycieczek szkolnych

Skuteczne pozyskiwanie środków na poszerzanie oferty placówek oświatowych

 
 

 
  Napisz do nas..

Zadaj pytanie..

Chcę dostawać informacje na temat nowości na stronie oraz aktualnej oferty na adres:

 
 
   
   

 Educator > Publikacje

   
     

Projekt edukacji ekologicznej

Halina Barańska, Lucyna Płuciennik, Ewa Szpakowska

Gdynia 2003/2004

Dzisiaj śmieci to przeżytek, każdy kosz ma swój użytek,
więc do kosza wyrzucamy: puszki, torby i złom cały

Spis treści

SCENARIUSZ LEKCJI W SZKOLE PODSTAWOWEJ - NAUCZANIE ZINTEGROWANE

Temat: "Po zakupy z płócienną siatką"

Cel główny:
Promocja przedmiotów i opakowań wielokrotnego użytku wytworzonych z materiałów przyjaznych dla środowiska.

Cele szczegółowe:

  1. cel poznawczy - uczeń poznał różne materiały do produkcji opakowania (papierowe, plastikowe, szklane, płócienne ,aluminiowe, foliowe)
  2. cele kształcące:
    • uczeń samodzielnie rozpoznaje różne materiały opakowań i potrafi je nazwać
    • uczeń potrafi posegregować opakowania według materiału, z którego są zrobione
    • uczeń tłumaczy ,dlaczego płócienna torba jest najlepsza dla środowiska
    • uczeń wybiera towary w opakowaniach ekologicznych
  3. cele wychowawcze:
    • uczeń wybiera torbę płócienną na wycieczkę do sklepu
    • uczeń nosi torbę płócienną na zakupy z rodzicami
    • uczeń szanuje torbę płócienną, aby wystarczyła na dłużej
    • uczeń odpowiednio zachowuje się w sklepie

Materiały:
Worki foliowe, materiał z płótna ,butelki szklane i plastikowe, worki papierowe, puszki aluminiowe, tekst wiersza pt. "Nieudana grabież graba" autor: Halina Gut, torby płócienne (sfinansowane przez Związek Komunalny)

Metody:
Praca w grupach, wycieczka do sklepu, zabawa ekologiczna, eksperyment, konkurs, dyskusje.

Czas realizacji:
2 godziny lekcyjne pierwszego dnia, 2 godziny lekcyjne drugiego dnia

Miejsce:
sala lekcyjna, sklep

Przebieg zajęć:

Pierwszy dzień

  1. Zabawa tematyczna - wyprawa do "klasowego sklepu" po zakupy. Postawienie problemu - jaką torbę wybrać i co zrobić z opakowaniami zakupionych towarów.
  2. Nazywanie materiałów opakowań swoich towarów.
  3. Utrwalanie poznanych nazw - "slalom ekologiczny": zbieranie opakowań tylko jednego gatunku np. plastikowe, szklane lub papierowe i wrzucanie ich do odpowiednich pudełek.
  4. Przeprowadzenie wcześniej przygotowanego eksperymentu - uczniowie wyciągają schowane w ziemi (w pudełku) przedmioty: worek foliowy, torbę papierową, kawałki plastiku i aluminium.
  5. Analiza i wyciągnięcie wniosku z eksperymentu - co i jak długo w naturalny sposób ulega rozkładowi w glebie (praca w grupach)
  6. Wspólne czytanie wiersza pt. "Nieudana grabież graba" - zwrócenie uwagi na konieczność oszczędzania papieru w celu ochrony lasów.
  7. Malowanie na materiale płóciennym - poznanie nowej struktury i jej właściwości.
  8. Podsumowanie lekcji i wyciągnięcie wniosku, że torba płócienna jest najlepsza dla środowiska.

Drugi dzień

  1. Powtórzenie wiadomości z poprzednich lekcji: przeprowadzenie ćwiczenia "Drzewko dobrych rad"- uczniowie odpowiadają na pytanie: Co zrobić, aby zmniejszyć ilość odpadów?
    Zapisują propozycje na listkach swojego drzewka - praca w grupach.
  2. Przygotowanie do wyjścia do sklepu spożywczego-uczniowie samodzielnie wybierają torbę na zakupy spośród wielu toreb z różnego materiału.
  3. Wycieczka do sklepu- uczniowie kupują dowolne towary.
  4. Podsumowanie wycieczki w klasie - uczniowie analizują swoje zakupy i ich opakowania.
  5. Wyłonienie zwycięzcy w konkursie na "Przyjaciela środowiska".
  6. Podanie pracy domowej: Wspólne zakupy z rodzicami z torbą płócienną.