@

[oferta]
[szkolenia]
[kursy internetowe]
[doradztwo i ekspertyzy]
[edukacja ekologiczna]
[o firmie]
[publikacje]
[referencje]
[galeria]
[kontakt]
[linki]


   
           
 
 

Podstawy komunikacji międzyludzkiej w szkole

Radzę sobie z emocjami własnymi i moich uczniów

Praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych

Kurs kierowników wycieczek szkolnych

Skuteczne pozyskiwanie środków na poszerzanie oferty placówek oświatowych

 
 

 
  Napisz do nas..

Zadaj pytanie..

Chcę dostawać informacje na temat nowości na stronie oraz aktualnej oferty na adres:

 
 
   
   

 Educator > Publikacje

   
     

Powtórzenie wiadomości o pracy, mocy i energii mechanicznej.
SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM

Mariusz Nowicki

Publiczne Gimnazjum w Pucku

Cele:

  1. Powtórzenie i usystematyzowanie wiadomości o pracy, mocy i energii mechanicznej.
  2. Zastosowanie posiadanych wiadomości w czasie gry dydaktycznej.
  3. Wzbogacenie słownictwa - synonimy pojęć fizycznych.
  4. Kształcenie umiejętności pracy w zespole.
  5. Kształcenie umiejętności zwięzłego formułowania myśli i szybkiego kojarzenia informacji.

Metody pracy: rozmowa edukacyjna, gra edukacyjna - konkurs.

Formy organizacyjne: praca w grupach.

Środki dydaktyczne: zestawy kart zawierających wyrazy do odgadywania (po dwa zestawy dla każdego zespołu), numery do losowania kolejności odpowiadania (tyle ile jest zespołów).

Przebieg lekcji:

  1. Przedstawienie tematu i celów lekcji.
    - zaznajomienie uczniów ze sposobem przeprowadzenia lekcji
  2. Powtórzenie i usystematyzowanie wiedzy o pracy, mocy i energii mechanicznej oraz o związkach, jakie między nimi występują.
    - nauczyciel pyta o podstawowe pojęcia, wzory fizyczne i jednostki wielkości fizycznych z omawianego działu.
    - prosi uczniów o podanie przykładów na wykonanie pracy mechanicznej
    - pyta, kiedy ciało posiada energię kinetyczną a kiedy potencjalną
    - prosi o wyjaśnienie związku między wykonaną pracą a zmianą energii mechanicznej ciała
    W czasie realizacji tego punktu lekcji uczniowie porządkują swoją wiedzę.
  3. Omówienie zasad gry.
    Wszyscy uczniowie zostają podzieleni na 6-cio osobowe zespoły, których zadaniem jest odgadnięcie dwóch haseł utworzonych z poszczególnych wyrazów. Wyrazy także są odgadywane. Każdy zespół wybiera prezentera, który będzie przedstawiał opisowo słowo hasła pozostałym członkom zespołu. Po odgadnięciu hasła cały zespół redaguje treść końcowej odpowiedzi. Odgadnięte hasło może być nazwą prawa, procesu lub pojęcia używanego w fizyce. Gdy odgadnięte hasło jest prawem lub definicją, należy podać jej treść.
  4. Limity czasowe i punktacja.
    - przedstawienie i odgadnięcie jednego słowa 1 minuta
    - na podanie hasła 1 minuta
    - za odgadnięcie słów i hasła 4 pkt, za bezbłędne sformułowanie końcowej wypowiedzi 6 pkt.,
  5. Przeprowadzenie konkursu.
    - konkurs rozpoczynamy, gdy wszyscy uczniowie zrozumieją zasady gry
    - po zakończeniu konkursu przedstawiamy uczniom końcową punktację.
  6. Ocena pracy uczniów - nagradzamy zwycięzców bardzo dobrymi ocenami lub dyplomami
  7. Podsumowanie

  8. - omawiamy wyniki osiągnięte przez poszczególne zespoły
    - możemy pochwalić uczniów za przestrzeganie zasad gry i odpowiednie zachowanie
    - uczniowie sami oceniają aktualny poziom swojej wiedzy
    - zachęcamy do jak najlepszego przygotowania się do sprawdzianu wiadomości.
  9. Zadanie domowe.
    Zapisz moc pięciu urządzeń, jakie posiadasz w domu. (pralka, lodówka, telewizor, mikser, młynek do kawy, radio, komputer, magnetowid lub inne).
    Oblicz, ile energii zużywa każde z nich w czasie 10 minut pracy.

ZESTAWY KONKURSOWE.

Zestaw nr 1.
I tura: zasada, zachowanie, energia (zasada zachowania energii)
II tura: jeden, dżul (jeden dżul)

Zestaw nr 2.
I tura: praca, mechanika (praca mechaniczna)
II tura: moc, jednostka (jednostka mocy)

Zestaw nr 3.
I tura: kinetyka, energia (energia kinetyczna)
II tura: urządzenie, moc (moc urządzenia)

Zestaw nr 4.
I tura: energia, przyrost, mechanika (przyrost energii mechanicznej)
II tura: potencjał, energia (energia potencjalna)

Zestaw nr 5.
I tura: jednostka, energia (jednostka energii)
II tura: praca, obliczanie, wykonywanie (obliczanie wykonanej pracy)

Bibliografia:

  1. "Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie-przewodnik po metodach aktywizujących",E. Budnik, A. Muszyńska, B. Owczarska, Zakład Wydawniczy SFS, Kielce 2000.
  2. "Program nauczania fizyki w gimnazjum", M. Rozenbajgier, B. Saganowska, J. Salach, Wydawnictwo  Zamiast Korepetycji , Kraków 1999.