|
Gospodarowanie w domu zasobami wody. Dariusz Szalewski Gimn. Publiczne w Nowej Wsi Królewskiej i Szk. Podst. w Płużnicy Propozycje eksperymentalnych rozwiązań z zakresu zanieczyszczeń fizycznych wód w nauczaniu przedmiotu przyroda.
Scenariusz lekcji
Cele lekcji:
- Poziom wiadomości:
- uczeń powinien znać rodzaje i wielkości zasobów wody na Ziemi,
- uczeń powinien rozumieć różnorodność zapotrzebowania na wodę w zależności od rodzaju działalności człowieka,
- uczeń powinien wyjaśnić niezbędność wody w przyrodzie,
- Poziom umiejętności:
- uczeń szacuje ilość różnych zasobów wodnych,
- uczeń określi dostępność wody dla człowieka,
- uczeń powinien wykazać potrzebę ochrony wody i racjonalnego jej gospodarowania,
- uczeń oceni gospodarowania wodą w swoim domu,
- uczeń podejmie konkretne działania w celu oszczędzania wody w swoim domu.
- Uczeń w trakcie zajęć powinien:
- przekonać się o konieczności racjonalnego gospodarowania wodą,
- wyrobić nawyk poszanowania wody,
- uświadomić sobie, na jakim etapie jest pod względem racjonalnego gospodarowania wodą,
- wyrobić nawyk poszanowania wody,
- uświadomić sobie, na jakim etapie jest pod względem racjonalnego użytkowania wody.
Środki dydaktyczne: mapa fizyczna świata, kartoniki z informacjami o rodzajach i wielkości zasobów wody, 10- litrowy pojemnik z wodą, szklanka, zlewka o pojemności 60 ml, łyżeczka, kartki, karton, kolorowe pisaki, tablica magnetyczna.
Metoda: problemowa, praktyczne ćwiczenia.
Forma: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Przebieg lekcji:
- Zasoby wodne.
Krótka rozmowa na temat stanów skupienia wody, jej występowania w przyrodzie. Przy mapie fizycznej świata, omówienie rozmieszczenia i podziału zasobów wodnych na Ziemi. Uczniowie przypinają na tablicy magnetycznej, przygotowane przez nauczyciela, kartoniki z nazwami rodzajów zasobu wody i dopasowują do nich napisy określające wielkość wyrażoną w %.
Zasoby wody:
- oceany i morza (woda słona) - 97,3%
- lodowce i lądolody, wody podziemne - 2,1%
- wody podziemne - 0,58%
- rzeki, jeziora, bagna (wody śródlądowe) i atmosfera - 0,02%
Ogólną ilość wody na Ziemi można przyrównać do 10 litrów. Woda w takiej ilości znajduje się w pojemniku (wiadro) na stoliku, w widocznym miejscu. Obok niego znajdują się pozostałe naczynia i łyżeczka. Uczniowie proponują rozmieszczenie zasobów wody w odpowiednich naczyniach.
Rozlewają wodę z wiadra do naczyń; przed pojemnikami umieszczają karteczki z odpowiednią nazwą.
To ćwiczenie praktycznie uwidacznia dysproporcje zasobów wody i obrazuje jaką ilością wody faktycznie ludzie mogą dysponować na co dzień. Obserwator ćwiczenia nie ma wątpliwości, że wodą powinno się racjonalnie gospodarować, uzywać oszczędnie, bez marnotrawienia.
- Użytkowanie wody.
- Uczniowie otrzymują ilustracje przedstawiające sytuacje, w których potrzebna jest woda w życiu codziennym, przemyśle i innych działach gospodarki. Mają za zadanie podzielić ilustracje na 3 grupy wg jakości wody i potrzebnej do wykonania przedstawionej czynności lub działalności.
Okazuje się, że do celów spożywczych i higienicznych i wielu innych potrzebujemy wody najwyższej jakości, nieco gorszą jakość może mieć woda w zbiornikach np. do uprawiania sportów wodnych, podlewania trawników, czy transportu wodnego.
Po dyskusji uczniowie dochodzę do wnioski, że w większości sytuacji niezbędna lub wskazana jest woda najwyższej jakości, jest więc bardzo cennym zasobem przyrody.
- Uczniowie wyszukują w podręczniku informacji na temat użytkowników wody i podają dane.
Jeden człowiek, w ciągu doby zużywa i zanieczyszcza jednocześnie około 130 l (7 l.- zmywanie naczyń, 30 l. - toaleta, 50 l. - pranie, 7 l. - robienie porządków, 6 l.- gotowanie i picie).
- Uczniowie zastanawiają się jak gospodarują wodą we własnych domach i ustalają 5 sposobów racjonalnego gospodarowania wodą w domu:
- krany uszczelnione, zawsze dokręcone (oszczędność wody 20 - 25 l./ dobę),
- prysznic zamiast kąpieli w wannie pełnej wody (zużycie 15 - 30 l./ dobę),
- nie myć zębów pod bieżącą wodą,
- nie myć naczyń pod bieżącą wodą
- sprawne działanie u rządzeń sanitarnych (oszczędność wody 300 - 500 l./ dobę).
- Uczniowie stawiają kolorową kropkę, przy każdym ze sposobów racjonalnego gospodarowania wodą (zielona - dana sytuacja w jego domu zdarza się często, żółta - czasami, czerwona - rzadko).
Analizują otrzymane wyniki i ustalają na ile przyjazny jest ich stosunek do wody.
Uzyskują wskazówki jak mogą oszczędnie zużywać wodę w domu i podejmują (indywidualnie) konkretne działania w rodzinie (pomoc rodziców) aby lepiej i mądrzej gospodarować wodą.
Doświadczenie I
A) Badanie w terenie przeźroczystości wody.
Cel: Wykazanie, że z powodu zanieczyszczeń przeźroczystość wody jest ograniczona.
Sprzęt: Krążek porcelanowy biały o średnicy 20 cm. Umocowany na łańcuszku z zaznaczoną podziałką.
Wykonanie: Krążek zanurza się pionowo w wodzie i odczytuje głębokość zanurzenia w cm, do momentu gdy krążek stanie się ledwie widoczny.
B) Badanie w pracowni przeźroczystości wody pobranej do pojemników podczas zajęć w terenie.
Sprzęt: pojemniki z próbkami wody o pojemności 1 dm , przyrząd Suellena (jest to cylinder z bocznym tubusem do regulacji wysokości wody).
Wykonanie: Przeźroczystość mierzymy poprzez określenie w cm. Wysokości słupa wody, przez który można, patrząc z góry, przeczytać druk wzorcowy liczb położony 4 cm poniżej cylindra z wodą.
Wyniki:
Przeźroczystość wody z jeziora..........(rzeki)...............wynosi...............cm.
Wniosek:
Woda pobrana z jeziora (rzeki) jest zanieczyszczona drobinami zawiesin......................
Uwaga: Badania próbek wody należy przeprowadzić natychmiast po powrocie z terenu, w czasie nie dłuższym niż 12 godzin. Wodę mętną uzdatnia się poprzez koagulację, sedymentację i filtrację.
Doświadczenie II
Badanie zapachu wody metodą organoleptyczną.
Cel: Oznaczenie zapachu wody wodociągowej i naturalnej powierzchniowej występującej w najbliższej okolicy szkoły. Próba zakwalifikowania badanych próbek wody do odpowiedniej klasy czystości.
Sprzęt: kolby stożkowe, szkiełka zegarowe, cylinder miarowy.
Wykonanie: Do kolby stożkowej o pojemności 500 ml. Wlać 200 ml. Wody i doprowadzić ją do temperatury 20oC. Zamknąć kolbę szkiełkiem zegarowym, wymieszać i wąchać przy wylocie kolby. Określić rodzaj zapachu (R, G, S) oraz intensywność wg 5- stopniowej skali.
Przed oznaczeniem zapachu nie można używać kosmetyków zapachowych i palić papierosów.
Zapach wody oznacza się na zimno (temp. 20oC) lub na gorąco (temp. 60oC) po ogrzaniu jej w łaźni wodnej.
Do prawidłowego wykonania tego doświadczenia niezbędna jest skala intensywności zapachu.
| Intensywność zapachu | Wyczuwalność zapachu | Określenie zapachu |
| 0 | Brak zapachu | ---------------------- |
| 1 | Bardzo słaby | Ledwie wyczuwalny |
| 2 | Słaby | Dość trudno wyczuwalny |
| 3 | Wyraźny | Może dyskwalifikować wodę pitną |
| 4 | Silny | Dyskwalifikuje wodę do celów gospodarczych |
| 5 | Bardzo silny | Dyskwalifikuje wodę do użytku w ogóle |
Zapach R (roślinny) - siano, ziemia, torf, kwiaty, trawa.
Zapach G (gnilny) - pleśń, fekalia, stęchlizna, zbutwiały.
Zapach gnilny już przy 1G dyskwalifikuje wodę pitną (niewielkie ilości siarkowodoru występują w wodach mineralnych i leczniczych).
Woda wodociągowa może mieć zapach tylko R najwyżej 3R.
Naturalne wody powierzchniowe mogą mieć zapach:
Klasy I do 2R
Klasy II do 3R lub 2G
Klasy III do 1S
Wyniki:
- Zapach wody wodociągowej jest roślinny- kwiatowy, dość trudno wyczuwalny, który można określić jako 2R.
- Zapach wody z rzeki (jeziora)...............jest zbutwiały, silny, który można określić jako 4G.
Wnioski:
- Woda wodociągowa w moim mieście odpowiada (lub nie odpowiada) normom.
- Wodę z rzeki (jeziora)........................można zaliczyć do................klasy czystości (lub jest pozaklasowa).
Uwaga: Oznaczenie zapachu wody należy wykonać natychmiast po pobraniu próbek koniecznie w naczyniach szklanych. Jeżeli woda była chlorowana, to należy usunąć chlor przez dodanie doń odrobiny Na2 S2O3 x 5 H2O lub kilku kropel 10% roztworu siarczanu (IV) sodu.
Siarkowodór należy usunąć (w czasie wyczuwania go) przez dodanie paru kropel 10% roztworu octanu kadmu.
|